Vis & Omega 3
o-MEGA goed
Omega 3 is goed voor de hersenen, de huid, de weerstand, de concentratie en de ogen. De gezonde onverzadigde omega 3 vetten verminderen de kans op hart- en vaatziekten en helpen het cholesterolgehalte te laten dalen. Ook zijn er aanwijzingen dat omega 3 vetten het risico op dementie en andere hersenaandoeningen verkleinen. Reden genoeg dus om vaker vette vis op tafel te zetten, want die zit boordevol omega 3. Bovendien is vis nog lekker ook!
Tegenwoordig wordt onder andere veel nadruk gelegd op het eten van vis en op voldoende omega 3 visvetzuren in de voeding. Waarom? Omdat je omega 3 visvetzuren eigenlijk moet zien als een soort vitamines. Je hebt omega 3 visvetzuren nodig voor het goed functioneren van het lichaam. Naast de goede vetten levert vis veel waardevolle voedingsstoffen zoals eiwitten van hoge kwaliteit, vitamines en mineralen.
De Gezondheidsraad beveelt aan dat iedereen gemiddeld per dag 0,45 g van deze vetzuren nodig heeft. Voor kinderen bestaat geen aparte aanbeveling, zij kunnen waarschijnlijk met iets minder toe.
Wetenschappelijk onderzoek
Naar omega 3 en de invloed op de gezondheid wordt veel onderzoek gedaan. Duidelijk is in elk geval dat omega 3 vetzuren belangrijk zijn voor een gezond hart en gezonde bloedvaten. Ook staat vast dat onze hersenen voor het grootste deel uit omega 3 vetzuren bestaan. Voor de ontwikkeling en groei van de hersenen zijn omega 3 vetzuren dus van groot belang.
Het is al langer bekend dat omega 3 vetzuren helpen bij een hoge bloeddruk, hartritmestoornissen, verstopte aders en helpen de hoeveelheid triglyceriden (schadelijk vet) in het bloed te verminderen. Vandaar ook de aanbeveling van de Gezondheidsraad.
Vis beschermt tegen blindheid
Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat een dieet rijk aan vette vis, zoals zalm, makreel en tonijn, blindheid bij ouderen kan voorkomen. De omega 3 vetzuren in deze vis bieden bescherming tegen de meest voorkomende vorm van gezichtsverlies bij ouderen.
Wetenschappers hebben bij het bestuderen van eetgewoonten aangetoond dat bij het regelmatig eten van vette vis de kans op maculaire degeneratie aanzienlijk vermindert. Dit is een oogaandoening waarbij de gezichtsscherpte afneemt en patiënten geleidelijk aan hun centrale zicht verliezen. Hierdoor zijn activiteiten, zoals lezen, autorijden, schrijven en televisie kijken vrijwel onmogelijk. Aangezien het hier om een ongeneeslijke aandoening gaat, is het volgens de onderzoekers van noodzakelijk belang dat ouderen zichzelf ervoor behoeden.
Verminderde kans op hart- en vaatziekten
Hartpatiëntes en vrouwen met een hartaandoening hebben baat bij extra omega 3 vetzuren. Uit onderzoek is gebleken dat vrouwelijke hartpatiënten bij de consumptie van extra omega 3 vetzuren 25% minder kans hebben op ernstige hart- en vaatziekten. Bovendien is gebleken dat hartpatiënten met diabetes 50% minder kans hebben op een dodelijk hartinfarct, indien zij extra visvetzuren consumeren.
0,45 g per dag
Om gemiddeld aan 0,45 g omega 3 visvetzuren per dag te komen, moet je 2 keer per week vis eten, waarvan 1 keer vette vis. Dit is volgens de Gezondheidsraad ook de beste manier om omega 3 binnen te krijgen. Vis is immers niet alleen een bron van omega 3, maar bevat nog meer gezonde voedingstoffen zoals eiwitten, vitamines en mineralen.
Natuurlijk bestaan er ook producten die met omega 3 zijn verrijkt en zijn er vele merken omega 3 tabletten. Maar daarmee mis je wel de andere gezonde stoffen uit vis. Bovendien moet je goed opletten hoeveel je van zo’n verrijkt product moet eten om aan de dagelijkse portie omega 3 te komen. Zo is er omega 3 brood waarvan je wel 20 sneetjes per dag zou moeten eten om de benodigde 0,45 g binnen te krijgen. Dan is een stukje vette vis, zoals makreel waar je maar 70 gram per week van hoeft te eten, een snellere oplossing!
Eet jij voldoende Omega 3?
Wil je meer weten over Omega 3 en uitvinden of je nu voldoende binnen krijgt? Ga dan snel naar www.omega3.be en doe de test.

- Zie je dit logo op een verpakking staan? Dan weet je zeker dat je een vis boordevol omega 3 te pakken hebt.
Omega3 bommetje
Wist je dat je maar 70 gram makreel per week hoeft te eten, om aan je dagelijkse hoeveelheid omega 3 per dag te komen?
Dus lunch met een broodje makreel en je hebt je omega 3 voor de week weer te pakken! Of kies een van de andere recepten rijk aan omega 3. Je herkent ze aan het omega 3 logo bij het recept!
